Inflácia na Slovensku sa po roku a pol vrátila na jednociferné hodnoty

Rast inflácie na Slovensku sa po roku a pol spomalil na jednociferné číslo, pričom spotrebiteľské ceny v júli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástli o 9,7 %. Inflácia sa spomalila už piaty mesiac po sebe, pričom v júni predstavovala 10,8 %.

K spomaleniu inflácie prispelo okrem iného pomalšie zvyšovanie cien potravín a nákladov na bývanie vrátane energií, ktoré spolu tvoria najväčší podiel na výdavkoch slovenských domácností.

Okrajové dôvody poklesu

K spomaleniu inflácie prispelo okrem iného pomalšie zvyšovanie cien potravín a nákladov na bývanie vrátane energií, ktoré spolu tvoria najväčší podiel na výdavkoch slovenských domácností. Ceny potravín v júli medziročne vzrástli o 16,5 %, čo bolo najmenej od apríla minulého roka. V skupine bývanie a energie sa ceny zvýšili o 8,4 %, čo predstavuje najpomalší rast od konca roka 2021.

Medziročnú mieru inflácie ovplyvnilo aj zrušenie koncesionárskych poplatkov a medziročne lacnejšie pohonné látky.

Zníženie cien potravín do konca roka 2024

„Spomalenie (rastu) cien potravín pokračuje a malo by trvať až do začiatku roka 2024. Spomalenie (rastu) cien potravín znížilo infláciu v najväčšej miere za posledné štyri mesiace,“ uviedli v komentári analytici Národnej banky Slovenska (NBS). Podľa ich odhadu by ceny potravín mali prestať rásť koncom tohto roka a začiatkom budúceho roka by mohli klesnúť. Súčasné tempo rastu cien potravín však podľa nich stále výrazne ovplyvňuje najmä nízkopríjmové domácnosti.

Na Slovensku spotrebiteľské ceny v júli oproti júnu klesli o 0,3 %, čo bol druhý medzimesačný pokles v tomto roku.

Zdroj Česká tlačová kancelária