V Indii sa bude energia obchodovať cez blockchainový startup

Austrálsky blockchainový startup Power Ledger otestuje peer-to-peer platformu pre obchodovanie so solárnou elektrinou. Zatiaľ len v časti Indie, v štáte Uttarpradéš, ktorý susedí s Nepálom.

Pilotný projekt umožní zatiaľ len na skúšku priamo domácnostiam predávať a nakupovať obnoviteľnú energiu z fotovoltaických panelov. Doslova tak medzi sebou budú môcť obchodovať susedia, ktorí majú solárne elektrárne na streche svojho domu, a to všetko skrze platformu, ktorá „pobeží“ na blockchaine.

Austrálska spoločnosť Power Ledger, ktorá testovaciu prevádzku spustí, sa zapojila do public-private partnership projektu s indickou vládou. S tou tiež bude aj naďalej spolupracovať a vyhodnocovať výsledky projektu. Prvá fáza pilotného projektu by mala byť dokončená v marci budúceho roka. Na základe výsledkov potom obe strany spoločne posúdia, či a ako taký trh funguje. Power Ledger a zástupcovia indického štátu sú pripravení tiež prípadne spoločne dotvárať prostredie a pripraviť potrebné regulačné opatrenia.

Obchodovanie by malo fungovať tak, že domácnosti, ktoré vyrábajú elektrinu, ponúknu prípadný prebytok do rozvodnej siete za určitú cenu. Práve vďaka blockchainu bude umožnené obom stranám trhu reagovať rýchlo, a rýchlo tak dôjde k vzájomnému vysporiadanie obchodu. Z pohľadu Indie ide o súčasť stratégie, ktorou indická vláda chce podporovať rozvoj týchto technológií.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno