Turecko a Azerbajdžan dokončili nový plynovod

Trans-anatolský plynovod (TANAP) je súčasťou južného plynového koridoru, ktorý má znížiť závislosť Európy na dodávkach zemného plynu z Ruskej federácie. 

TANAP predstavuje najväčšie rozšírenie južného plynového koridoru, ktorý bude dodávať zemný plyn z azerbajdžanského plynového poľa Shah Deniz do Európy. Len táto časť vyšla na 6,5 ​​miliardy dolárov, náklady na celý južný koridor sa odhadujú na 40 miliárd. TANAP bude schopný Európu zásobovať až šestnástimi miliardami metrov kubických zemného plynu ročne. Ďalšie investície by jeho kapacitu mohli zvýšiť až na 31 miliárd metrov kubických.

Slávnostné otvorenie TANAPu sa uskutočnilo koncom minulého týždňa v tureckom meste Ipsala blízko turecko-gréckych hraníc, a to za prítomnosti tureckého prezidenta Erdogana a jeho azerbajdžanského náprotivku Alijeva.

TANAP je vo vlastníctve niekoľkých subjektov. Päťdesiatjeden percent akcií plynovodu drží azerbajdžanská štátna energetická spoločnosť SOCAR, jej turecká obdoba SOCAR Turkey vlastní sedem percent. Ďalších tridsať percent patrí tureckému operátorovi plynovodov BOTAS a zvyšných dvanásť percent drží ťažobná spoločnosť British Petroleum.

 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno