Kanadská ťažobná spoločnosť First Quantum Minerals hľadá strategického partnera pre nové projekty na dobývanie medi v Peru. V hre je joint venture s Rio Tinto.

Phili Pascall, výkonný riaditeľ First Quantum uviedol, že firma zatiaľ vyhodnocuje potenciálnych strategických partnerov. „V hre je niekoľko rôznych možností a nemusí ísť nutne o ťažobné firmy,“ povedal na tlačovej konferencii v Londýne. Nevylúčil ani, že potenciálnym partnerom môže byť britská spoločnosť Rio Tinto, ktorá prevádzkuje mnoho rôznych surovinových dolov po celom svete.

First Quantum Minerals má eminentný záujem o ťažbu medi v Peru. Pre rozjazd tohto projektu ale potrebuje investovať medzi tromi a štyrmi miliardami dolárov. Relatívne dobre dostupné zásoby medi sú tu totiž už vyťažené, a tak sa ďalšia ťažba bez dodatočných investícií nezaobíde.

Problém je ale v tom, že First Quantum je pomerne výrazne zadlžená. Jej záväzky medziročne vzrástli o štvrtinu na 7,6 miliardy dolárov. Spoločnosť už vlastní baňu Haquira v južnej časti Peru a Rio Tinto prevádzkuje v tej istej krajine medenú baňu La Granja. Zástupcovia Rio Tinto sa k možnému spojeniu s First Quantum doteraz nevyjadrili.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno