Saudi Aramco uzatvára marketingové turné po potenciálnych investoroch

Najväčšia primárna verejná ponuka akcií v histórii sa blíži. Saudskoarabská ťažobná spoločnosť Saudi Aramco stále zháňa potenciálnych investorov. Jej záujem sa, ale už zameral prakticky len na krajiny Perzského zálivu.

Najnovším „úlovkom“ zástupcov Saudi Aramco je štátom vlastnený investičný fond z Abú Zabí (ADIA – Abu Dhabi Investment Authority). Ak sa podarí dohodu dotiahnuť do konca, ADIA investuje do akcií Saudi Aramco miliardu dolárov, ako uviedla agentúra Reuters. Iné zdroje dokonca hovoria o investícii medzi 1,5 a 2 miliardami dolárov.

Saudi Aramco pomaly končí „marketingové“ turné, v rámci ktorého sa snaží motivovať rôznych investorov k účasti na primárnej verejnej ponuke akcií, ktorá by mala prebehnúť v prvej dekáde decembra. Kým bezprostredne po potvrdení termínu IPO firma hovorila s potenciálnymi kupcami mimo regiónu Perzského zálivu, dnes už sa sústredí práve na tých v ňom.

Najväčšia spoločnosť sveta plánuje na trhu ponúknuť len asi 1,5 percenta svojich akcií, čo by jej podľa odhadov mohlo vyniesť niečo vyše 25 miliárd dolárov. Ak sa jej to podarí, pôjde o najväčšie IPO v histórii. Prekoná dokonca vstup čínskeho internetového obchodu Alibaba na burzu, ktorý upísal akcie za 24 miliárd dolárov.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno