V Ázii sa tento rok predali rizikové dlhopisy za viac ako sto miliárd dolárov. To je dvojnásobok toho, čo za minulý rok. Môžu za to tiež mimoriadne nízke úrokové sadzby centrálnych bánk.

Globálny trh s korporátnymi dlhopismi sa tento rok ocitol pod paľbou kúpychtivých investorov. V čase, keď najvýznamnejšie centrálne banky sveta držia úrokové sadzby extrémne nízko, je ťažké nájsť príležitosť, ktorá by voľné prostriedky solídne zhodnotila. A tak investori neváhajú riskovať nákupom nepríliš kvalitných dlhopisov.

Veľké investičné banky pred nimi však varujú. Vidina vysokého výnosu je ale lákavá a kapitál čoraz častejšie smeruje do ázijských rizikových dlhopisov (takzvaných „junk bonds“). Ich priemerný výnos sa napríklad v Číne pohybuje blízko trinástich percent ročne. Objem investícií do tohto typu aktív v priebehu tohto roka presiahol hranicu sto miliárd dolárov. To je dvakrát toľko ako za celý rok 2018 a vlastne ide o najvyšší objem za posledných desať rokov.

Podľa americkej banky Morgan Stanley sa však situácia v budúcom roku pravdepodobne nezopakuje, pretože napríklad čínske úrady vraj chystajú v tomto smere určité reštrikcie. Možno aj to je dôvod, prečo je tento rok rekordný. Investori skrátka ešte chceli stihnúť nastúpiť do rozbehnutého dlhopisového vlaku.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno