Svetové akcie majú za sebou jeden z najhorších týždňov za posledné obdobie. Piatkové obchodovanie sa skončilo poklesom väčšiny hlavných búrz o viac ako 1,5 %, pričom technologické tituly často klesli o viac ako dve percentá.

Zásoby klesli všade

„Je veľmi ťažké predpovedať, kde a kedy niečo praskne. Doteraz sme počítali s krátkou a plytkou recesiou, ale tá je už preč. Teraz sa začíname pripravovať na dôsledky oveľa prísnejšej menovej politiky,“ povedal pre agentúru Reuters Mike Kelly, riaditeľ americkej investičnej spoločnosti PineBridge Investments.

Akcie v uplynulom týždni klesli takmer všade. V Ázii, Európe a na Wall Street. Zlý týždeň zavŕšil piatkový pokles, ktorý sa najčastejšie pohyboval v rozmedzí 1,5 až 2 %, pričom technológie nezriedka oslabili o viac ako dve percentá.

Vplyv jastrabej politiky Fedu

Podľa Nicholasa Colasa, zakladateľa americkej spoločnosti DataTrek Research, sa takýto vývoj dá očakávať, kým sa nezastaví posilňovanie amerického dolára. „Dovtedy trhy nenájdu trvalé dno,“ povedal pre Marketwatch.com. Posilňovanie dolára sa však pravdepodobne neskončí, kým Federálny rezervný systém neupustí od svojej pomerne jastrabej politiky rýchleho zvyšovania úrokových sadzieb.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno