Šanghaj prehlbuje svoj niekoľkodňový pád. Investori sa boja opatrenia proti čovidu

Najväčšia čínska akciová burza sa počas utorkového obchodovania prepadla o ďalších 1,44 percenta. Nadviazala tak na pondelkový pokles a rozpačitý koniec minulého týždňa. Šanghaj dopláca na tvrdé proticovidové opatrenia.

Šanghaj prehlbuje svoj niekoľkodňový pád. Investori sa boja opatre.nia proti covidu

Čínská ekonomika

Investori sa obávajú negatívnych dopadov protiepidemických opatrení na čínsku ekonomiku. Tá by mohla spomaliť ešte viac, než predpovedajú aktuálne prognózy najrôznejších inštitúcií, podľa ktorých by sa čínske hospodárstvo malo tento rok zväčšiť len o päť percent. Ešte nedávno sa pritom počítalo s hospodárskym rastom v rozmedzí šiestich až ôsmich percent, lenže práve Covid a vojna na Ukrajine tieto predpovede miernia.

ČCB je připravena pomoci firmám

Šanghajskej burze nepomohol ani prísľub čínskej centrálnej banky, ktorá je pripravená pomôcť firmám, ktoré sú covidom zasiahnuté. Nová vlna epidémie koronavírusu sa šíri najmä v Šanghaji, ale aj v hlavnom meste Pekingu. Zatiaľ čo Šanghaj čelí tvrdému lockdownu už najmenej mesiac, Peking sa na čierny scenár ešte len pripravuje, pretože čaká na výsledky plošného testovania svojich obyvateľov. Neutešená epidemická situácia sa prejavuje aj na slabnutí jüanu, ktorý stratil voči doláru za necelý týždeň takmer tri percentá.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno