Euro klesá voči americkému doláru na najslabšiu úroveň za posledných päť rokov

Kurz amerického dolára voči euru je najsilnejší od polovice roku 2017. Euro bolo v stredu možné na devízovom trhu zaobstarať za menej ako 1,06 amerického dolára. Investori tak reagujú na prerušenie dodávok zemného plynu Poľsku a Bulharska zo strany Ruskej federácie.

Euro klesá voči americkému doláru na najslabšiu úroveň za posledných päť rokov

Jednotná európska mena počas apríla už voči americkému doláru oslabila o viac ako štyri percentá. Ide o najväčší jednomesačný pokles kurzu eura voči doláru za viac ako sedem rokov. Na vine je niekoľko faktorov, ktoré takmer všetky pramenia z vojnového konfliktu na Ukrajine.

Investoři začínají být nerovozní

Olej do ohňa aktuálne prilialo zatvorenie plynových kohútikov pri potrubiach, ktorými Rusko zásobuje zemným plynom Poľsko a Bulharsko. Hoci ani jedna z dotknutých krajín nie je členom eurozóny, investori začínajú byť nervózni z ďalších možných krokov Moskvy. Nabudúce by totiž Rusko mohlo zastaviť dodávky ďalším členským krajinám Európskej únie, ak dôjde k záveru, že neplní požiadavky na platby za plyn v rubľoch.

Faktory oslabujícího eura

Ďalším faktorom oslabujúceho eura, respektíve silnejúceho dolára, je blížiace sa zasadnutie americkej centrálnej banky. Trhy špekulujú, či už budúci týždeň pristúpi k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb a v akom rozmere. Minimálny hike by mal byť 0,5 percentuálneho bodu, nie je vylúčené ani razantnejšie zvýšenie.

1 komentář

Comments are closed.