Dolár po najväčšom prepade za dva mesiace opäť posilnil. Pomohol mu šéf Fedu Powell

Guvernér Federálneho rezervného systému Jerome Powell potvrdil "jastrabí" výhľad pre menovú politiku americkej centrálnej banky. Dolár zareagoval prudkým posilnením po tom, čo mal za sebou sériu najväčšieho oslabenia za posledné dva mesiace.

americký dolár, USA, peniaze

Už niekoľko týždňov sa špekuluje, či sa americký dolár dostane po veľmi dlhom čase na paritu voči euru. Faktom je, že k tomu nie je ďaleko. Prakticky od konca apríla sa kurz dolára voči euru pohybuje okolo úrovne 1,05 dolára za euro. V uplynulom týždni však dolár na súčasné pomery prudko oslabil, aby v polovici tohto týždňa opäť výrazne spevnil.

Dôvodom na apreciáciu dolára bolo vyjadrenie šéfa Federálneho rezervného systému (americkej centrálnej banky) Jeromea Powella, ktorý uistil, že centrálna banka je pripravená zvyšovať úrokové sadzby tak vysoko, ako to len bude potrebné. A to vrátane variantu, že základná sadzba vystúpi nad úroveň, ktorú experti označujú ako neutrálnu.

To je taká, ktorá ani nestimuluje k ekonomickej aktivite, ani ju nebrzdí. Pre americkú ekonomiku sa taká sadzba odhaduje na 3,5 percenta, kam by sa základná sadzba Fedu mohla dostať do polovice roku 2023. Analytici vnímajú Powellov výrok ako dôvod, prečo by dolár mohol posilňovať aj naďalej.