Miera inflácie v Turecku sa znova citeľne zvyšuje, dostala sa na 58,9 percenta

Miera inflácie v Turecku v auguste pokračovala v silnom raste

Miera inflácie v Turecku v auguste pokračovala v silnom raste a dostala sa na 58,9 percenta. Oznámil to dnes turecký štatistický úrad. Najviac sa zvýšili ceny v kategórii hotely, kaviarne a reštaurácie, kde medziročný vzostup predstavoval 89,3 percenta. Najslabší medziročný nárast, takmer o 25 percent, štatistici registrujú v kategórii bývania. V júli miera inflácie v Turecku predstavovala 47,8 %.

Voľby

Po májových voľbách, v ktorých bol opäť zvolený prezidentom Recep Tayyip Erdogan, Turecko začalo zmeny v hospodárskej politike. Do vedenia centrálnej banky nastúpila Hafiza Gaye Erkanová, ktorá sa tak stala prvou ženou na čele tejto inštitúcie. Ministrom financií sa stal uznávaný ekonóm Mehmet Şimşek.

„Urobíme čokoľvek bude nevyhnutné, aby sme dostali infláciu pod kontrolu a potom ju znížili,“ uviedol k augustovej štatistike minister Şimşek. „Sme úplne odhodlaní s infláciou bojovať,“ napísal na sociálnej sieti X, predtým známe ako Twitter. Opatrenia sa podľa neho budú týkať prísnejšej menovej politiky, úverovej politiky aj príjmovej politiky.

Osud líry

Inflácia sa v Turecku začala zvyšovať po výraznom oslabení kurzu líry a po zvýšení daní. Práve Şimşek sa v lete zasadil o zmenu doterajšej hospodárskej politiky, aby obmedzil rast cien. Boj s infláciou chce podľa neho čas av prechodnom období je dôležitá najmä trpezlivosť.

Turecká líra dopoludnia voči doláru strácala vyše pol percenta, americká mena sa tak pohybovala okolo 26,77 líry. Ešte pred dvoma rokmi stál dolár menej ako deväť lír. Menovú krízu koncom roka 2021 podľa analytikov spôsobil prezident Erdogan, ktorý tlačil na centrálnu banku, aby znižovala úrokové sadzby, hoci ekonomické teórie v časoch vysokej inflácie odporúčajú skôr sadzby zvyšovať.

zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno