Lagardeová potvrdením prísľubu rastu sadzieb poslala euro na mesačné maximum voči dolárue

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová potvrdila vôľu vo vnútri širšieho vedenia ECB k zvýšeniu základných úrokových sadzieb už počas leta. Ďalší rast sadzieb by mohol prísť v septembri.

Europská centrána banka

Euro sa počas utorkového obchodovania dostalo voči americkému doláru najvyššie za posledný mesiac. Jednotná európska mena spevnila o 0,2 percenta na 1,07 dolára za euro, pričom ešte nedávno sa obchodovalo aj tesne pod hranicou 1,05 dolára za euro.

Návrat do pozitívneho teritória

Investori zareagovali na slová prezidentky Európskej centrálnej banky Christine Lagardeovej, ktorá vo svojom blogu na webe ECB potvrdila, že banka je naladená na zvýšenie základných úrokových sadzieb tak, aby sa v treťom štvrťroku tohto roku depozitná sadzba vrátila do kladného teritória.

Prvý „hike“ príde v júli

To by znamenalo, že centrálnych bankárov v nadchádzajúcich mesiacoch čaká najskôr dvojaké zvýšenie sadzieb, pretože depozitná sadzba zotrváva na úrovni -0,5 percenta. Nedá sa totiž očakávať, že by ECB rozhodla o takom razantnom zvýšení sadzieb v jednom kroku. Trhy preto očakávajú, že prvý „hike“ príde v júli, druhý v septembri tohto roku.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno