Ešte do konca tejto dekády by sa sedem ekonomicky najsilnejších krajín sveta mohlo zbaviť uhlia ako energetickej komodity. Do polovice budúceho desaťročia je potom v hre úplná dekarbonizácia energetického sektora.

Závazok uhlíkové neutrality

Ministri krajín G7, ktorí sú zodpovední za energetiku a životné prostredie, sa zišli v Berlíne, aby hľadali riešenie, ako urýchliť prechod od fosílnych zdrojov k tým obnoviteľným. Na paškál si politici vzali najmä uhlie, ktoré je považované za najväčšieho znečisťovateľa ovzdušia a prispievateľa k emisiám skleníkových plynov.

„Prehlasujeme, že do roku 2030 vyradíme z našich energetických mixov uhlie ako zdroj na výrobu elektriny alebo tepla,“ stojí v návrhu uznesenia, ktorý má k dispozícii agentúra Reuters. Súčasťou komuniké je aj záväzok docieliť uhlíkovú neutralitu energetického sektora do roku 2035. Podľa agentúry Reuters sa však ešte očakáva tvrdý boj o finálne znenie uznesenia.

Sú tu aj odporcovia

Najväčšími odporcami vyradenia uhlia z energetického mixu sú totiž Spojené štáty a Japonsko. Práve východoázijská krajina má vo svojej energetickej politike cieľ znížiť podiel uhlia na výrobe energie do konca tejto dekády na 19 percent z 32 percent v roku 2019. Zbaviť sa uhlia úplne môže tak byť pre Japonsko neprijateľné.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno