Na tom sa zhodli zástupcovia centrálnych bánk krajín skupiny G7 na spoločnom rokovaní, ktoré sa uskutočnilo v polovici týždňa. Digitálne meny centrálnych bánk nemajú nahradiť existujúce formy peňazí ako je hotovosť, ale majú fungovať ako ich doplnok. Súčasne majú slúžiť ako súčasť bezpečného platobného systému.
Emisie digitálnych mien centrálnych bánk zároveň nesmú narušiť mandát centrálnych bánk, ktorým je predovšetkým výkon menovej politiky alebo zabezpečenie stability finančného systému. Musí byť tiež transparentný a v súlade s vládou práv a riadením ekonomiky prostredníctvom nástrojov menovej politiky.
Centrálne banky významných ekonomík sveta sa už nejakú dobu snažia o vytvorenie vlastnej digitálnej meny, pomocou ktorej chcú modernizovať finančný systém a urobiť ho pružnejším najmä v medzinárodnom kontexte. Za globálneho lídra v oblasti CBDC možno považovať čínsku alebo švédsku centrálnu banku.
[…] Pre mňa i pre Bundesbank, „uviedol Jens Weidmann v liste adresovanom zamestnancom nemeckej centrálnej banky Deutsche Bundesbank, o ktorom informovala sama centrálna banka na webových stránkach. Weidmann […]
[…] o tom presvedčený Madis Müller, guvernér estónskej centrálnej banky, ktorý je zároveň členom výkonnej rady Európskej centrálnej banky. Pandemický záchranný […]
[…] krajín G7, ktorí sú zodpovední za energetiku a životné prostredie, sa zišli v Berlíne, aby hľadali […]