Dolár mierne posilnil voči euru. Vďaka zmierneniu obáv z variantu omikrón a očakávanému rastu sadzieb

Americký dolár zmazal straty, ktoré utrpel po správach o výskyte variantu omikrón, ktorý sa šíri rýchlejšie ako predchádzajúci variant vírusu SARS-CoV-2 delta. Zdá sa totiž, že omikrón nebude takým nebezpečenstvom pre ekonomické oživenie, ako sa pôvodne predpokladalo.

dolár, peniaze

Americký dolár počas tohto týždňa mierne posilňoval voči košu hlavných svetových mien. Vo štvrtok si pripísal 0,15 percenta a získal aj voči euru a britskej libre. Investori sa totiž prestali obávať nového variantu omikrón vírusu SARS-CoV-2, o výskyte ktorého sa prvé správy objavili pred necelými dvoma týždňami.

Nejde však o jediný faktor, ktorý hral americkému doláru do kariet. Ministerstvo obchodu USA totiž zverejnilo výsledky zahraničného obchodu za október, ktorý pozitívne prekvapil. Obchodný deficit sa totiž v porovnaní so septembrom znížil o necelých 18 percent, a to predovšetkým vďaka rapídnemu rastu amerického exportu.

V neposlednom rade sa na posilnenie dolára podpísali silnejúce očakávania sprísnenia menovej politiky Federálnym rezervným systémom. Medzi investormi rastie presvedčenie, že Fed v budúcom roku začne zvyšovať úrokové sadzby, aby tak prispel k zníženiu inflácie. Tá sa v posledných mesiacoch vyšplhala na 30-ročné maximá.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno