Už nie je potrebné predlžovať nákupy dlhopisov, odznelo z Európskej centrálnej banky

Inflácia v Európskej menovej únii je tak vysoko, že by mohla prevýšiť dlhodobý výhľad Európskej centrálnej banky. Nie je tak dôvod, aby ECB predlžovala program nákupu vládnych dlhopisov, ktorý skončí budúci rok v marci.

Je o tom presvedčený Madis Müller, guvernér estónskej centrálnej banky, ktorý je zároveň členom výkonnej rady Európskej centrálnej banky. Pandemický záchranný program (PEPP), ktorý ECB spustila ako reakciu na ekonomickú krízu vyvolanú pandémiou, má skončiť v marci 2022. V jeho rámci ECB vyčlenila 1,85 bilióna eur na pomoc ekonomikám eurozóny.

Zatiaľ čo predchádzajúce programy, ktoré ECB spúšťala po veľkej recesii z rokov 2008 a 2009 viac-menej neviedli k vytúženému zvýšeniu inflácie na cieľovú 2-percentnú úroveň, v súčasnej dobe je už inflácia v eurozóne taká vysoká, že len málokto bude navrhovať, aby kvantitatívne uvoľňovanie pokračovalo.

Pandemický záchranný program môže skutočne k 31. marcu skončiť. Neviem si predstaviť, že by sme ho predlžovali,“ uviedol v rozhovore pre agentúru Reuters Madis Müller. Okrem toho ale stále beží ešte štandardný nákup aktív Európskou centrálnou bankou v objeme 20 miliárd eur mesačne. Ten pravdepodobne bude pokračovať.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno