Americký trh práce vykazuje odolnosť voči hospodárskemu poklesu

Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch koncom októbra prekvapivo klesol. Americký trh práce tak preukázal veľkú odolnosť voči zhoršujúcej sa hospodárskej situácii, v ktorej ekonomiku drví najvyššia inflácia za posledných 40 rokov.

Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch koncom októbra prekvapivo klesol.

Pokles počtu žiadostí o podporu v nezamestnanosti

V týždni končiacom 29. októbra zaznamenali americké úrady 217 000 nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti. To je o 1 000 menej ako pred týždňom. Agentúra Reuters s odvolaním sa na americké ministerstvo práce uviedla. Počet žiadostí je tiež nižší, ako odhadujú ekonómovia, ktorých oslovila táto agentúra. Očakávali 220 000 žiadostí.

Zvýšenie počtu prepustených pracovníkov

Zároveň sa však zvýšil aj počet prepustených pracovníkov. Ide najmä o sektory, ktoré sú citlivé na zvyšovanie úrokových sadzieb. Vyššia miera prepúšťania sa preto týka najmä finančných služieb, technologického sektora alebo bývania a nehnuteľností.

V stredu Federálny rezervný systém oznámil ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb o 0,75 percentuálneho bodu. Ide o štvrtý takýto prudký nárast v rade. Základná úroková sadzba Fedu sa tak v súčasnosti pohybuje v rozpätí 3,75 % až 4 %.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno