Bude Rolls-Royce lídrom odvetvia v roku 2023?

Rolls Royce

Automobilke sa tento rok naozaj darilo aj napriek nepriaznivým vplyvom na trhu. Dopyt po ich produktoch rástol počas roka 2022 a spoločnosť zverejnila výborné výsledky. Cena akcií narástla za posledné obdobie tiež a poďme si teda popísať, čo prispelo k pozitívnemu vývoju a akým smerom by sa mohla uberať automobilka počas roku 2023.

Výsledky za rok 2022

Spoločnosť Rolls-Royce sa v roku 2022 mohla pochváliť dobrými výsledkami. Predala rekordný počet vozidiel a  spotrebitelia prejavili silný dopyt po luxusnej značke s automobilmy priemerne za 500 000 dolárov,  aj napriek obavám z recesie a rastúcej inflácii.  V porovnaní s rokom 2021 zvýšila značka svoj predaj o približne 8% a predala viac ako 6000 automobilov.

Spoločnosť potešila svojich zákazníkov najmä programom Bespoke vďaka ktorému si môžu sami navrhnúť a prispôsobiť svoje vozidlá Rolls-Royce s luxusnými doplnkami. Okrem toho sa snažila priblížiť svojim náročným spotrebiteľom aj otvorením súkromnej pobočky v Dubaji, ktorá je určená len pre pozvaných klientov. Tu poskytuje VIP služby práve kvôli tomu, že Blízky východ je popredným regiónom pre prémiovo prispôsobené vozidlá „High Bespoke“.

Ako sú na tom akcie?

Hodnota akcií spoločnosti Rolls-Royce začala stúpať hlavne po tom ako Čína začala ukončovať svoju politiku zero-Covid. Cena sa v priebehu posledných dvoch mesiacov posunula smerom nahor aj kvôli tomu, že investori upravili svoje očakávania. Akcie boli na konci roku 2022 na úrovni 93,2 libier, čo bol najvyšší bod od 22. júla. Ich hodnota tak vzrástla o viac ako 43 %.*

Výkonnosť akcií spoločnosti Rolls Royce za posledných 5 rokov Zdroj Investing

Budúci vývoj

Samozrejme nikto nevie s istotou povedať, že pre túto spoločnosť bude ziskový aj tento rok. Napriek tomu silný dopyt v civilnom letectve by mohol pre Rolls-Royce zaistiť priaznivé výsledky. Tento priemyselný gigant totiž pôsobí v niektorých odvetviach ako oligopol. Napríklad v odvetví širokotrupých lietadiel mu iba jedna spoločnosť  a preto so svojím 58 % podielom na trhu môže byť ďalšie obdobie pre Roll-Royce viac než úspešné.

V rámci USA pokryla automobilka v roku 2022 takmer 35 % jeho celosvetového predaja, zatiaľ čo v Číne si pripísala 25 % globálneho predaja a zaznamenala druhý najsilnejší rok pre spoločnosť. Spoločnosť vykazuje silný dopyt v luxusnom segmente a predpokladá sa, že Čína by mohla byť rozhodujúcim regiónom pre automobilku.[1]

Adam Austera, analytic spoločnosti Ozios

Placená spolupráce

* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov.

[1] Výhľadové vyhlásenia vychádzajú z predpokladov a aktuálnych očakávaní, ktoré môžu byť nepresné, alebo z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Takéto vyhlásenia nie sú zárukou budúcej výkonnosti. Zahŕňajú riziká a ďalšie neistoty, ktoré sa dajú ťažko predvídať. Výsledky sa môžu podstatne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno