Na svete snáď neexistuje miesto, ktoré by nezasiahla vlna popularity kryptomien. Niektorí dosahujú zisky, iní strácajú. Prekvapivo, mnoho ľudí stále považuje bitcoin za niečo nadpozemské. Nemali by si to však myslieť, pretože bitcoin si razí cestu do nášho každodenného života ako investícia, platobný prostriedok a pojem.
Bitcoin je najznámejšia kryptomena na svete. Tento pojem pôvodne používal úzky okruh ľudí, ale od popularizácie technológie blockchain a prudkého rastu hodnoty digitálnych peňazí sa dostal do povedomia mnohých ľudí. Internet je plný správ o pohyboch cien bitcoinu, príbehov o obrovských ziskoch a vyhliadkach tejto meny. Pred investovaním do bitcoinu je však dôležité pochopiť jeho výhody a nevýhody, vlastnosti , ako sa líši od iných mien a ako na nej zarobiť. V našom dnešnom článku sa dozvieme viac o tom, čo je bitcoin, ako kúpiť bitcoin, kde sa dá kúpiť bitcoin a aký je výmenný kurz bitcoinu.
Obsah
Čo je však bitcoin vo všeobecnosti a ako funguje vo svetovom systéme?
Bitcoin (BTC) je elektronický platobný systém podobný digitálnym peňaženkám a bankovým účtom. Základnou platobnou jednotkou online je bitcoin. Na rozdiel od tradičných peňazí nie sú digitálne mince viazané na ekonomike alebo centrálnej banke ktorejkoľvek krajiny. Všetky činnosti súvisiace s emisiou nových peňazí, spracovanie platieb a vytváranie účtov vykonávajú používatelia.
Tento systém bol prvýkrát vyvinutý v roku 2008 tvorcom Satoshi Nakata a vývojárom Hele Finney a bol oficiálne spustený 3. januára 2009. Bitcoin bol protestom proti tradičným peniazom a viazaniu financií na jednu krajinu. Myšlienku nezávislých peňazí podporovala malá komunita, ale s rastúcim počtom používateľov a hodnotou BTC USD, systém začal získavať na popularite.
Keď bol v roku 2009 spustený blockchain bitcoinu, prvá kryptomena mala nulovú hodnotu. Do mája 2010 sa hodnota zvýšila na 10 centov. Mimochodom, každý rok 22. mája komunita kryptomien oslavuje Deň bitcoinovej pizze: v tento deň v roku 2010 sa uskutočnil slávny nákup pizze za 10 000 BTC.
V apríli 2011 mal 1 BTC hodnotu 1 USD, ale o niekoľko mesiacov neskôr, 7. júna, jeho cena dosiahla takmer 30 USD. Potom začala hodnota bitcoinu klesať a v polovici novembra 2011 klesla na 2 USD. Rok 2012 bol neradostný, ale v roku 2013 došlo k prvej býčej rallye: ak na začiatku roka stál bitcoin málo viac ako 13 dolárov, do decembra sa jeho cena vyšplhala na rekordných 1237 dolárov a potom klesla späť na menej ako 700 USD. V priebehu roka 2014 bitcoin postupne klesal a začiatkom roka 2015 dosiahol 315 USD. Pokles však netrval dlho a cena bitcoinu začala opäť rásť. V decembri 2017 už bola hodnota bitcoinu 19650 USD. Najvyššia hodnota bitcoinu sa datuje k 12. 11. 2021, konkrétne to bolo 64 400 USD.
Globálna hospodárska a politická nestabilita zasiahla finančný trh a negatívne ovplyvnila cenu prvej kryptomeny, ktorá sa do jesene 2022 prepadla na približne 20 000 USD.
Na úplné pochopenie bitcoinu je potrebné pochopiť, ako systém funguje, ako sa vytvárajú bitcoin peňaženky a spôsob spracovania online transakcií.
Čítajte tiež: Recenzia brokera – Zetano
Toto je stručný pohľad na systém:
- Bitcoinová peňaženka je podobná bankovému alebo elektronickému účtu, na ktorom sú peniaze. Registruje sa pomocou špeciálneho softvéru alebo webovej stránky. Pri vytváraní peňaženky používateľ dostane verejný kľúč (číslo účtu) a súkromný kľúč (heslo na správu finančných prostriedkov).
- Na prevod bitcoinov medzi peňaženkami používateľov sú potrebné transakcie. Všetky transakcie sú uložené v zdieľanom fonde, ktorý spracúvajú ostatní členovia systému. Pre potvrdenie transakcie je však potrebné zaplatiť poplatok.
- Mineri – tí, ktorí „ťažia“ bitcoiny – sú základom bezpečnosti a výkonnosti systému. Výmenou za odmenu využívajú výpočtový výkon na zabezpečenie chodu siete. Za ťažbu nových blokov a spracovanie transakcií sú zodpovední mineri.
- Blockchain je postupný reťazec blokov, do ktorých sa zaznamenávajú informácie o transakciách. Podstatou tejto technológie je, že údaje sú uložené na niekoľkých nezávislých serveroch a v prípade problémov alebo výpadkov zostáva sieť v chode.
Zaujímavý fakt
V súčasnosti už boli vyvinuté pomerne účinné nástroje na analýzu transakcií. Ich funkčnosť umožňuje kryptomenovým spoločnostiam okamžite zistiť, ako spoľahlivá je ich protistrana a či nepracujú s finančnými prostriedkami, ktoré boli predtým použité na nezákonné finančné transakcie.
Teraz, keď poznáme kľúčové pojmy týkajúce sa kryptomien, pozrime sa na to, kde kúpiť bitcoin.
Čítajte tiež: Recenzia platformy InvestaGo
Ako sa zapojiť do sveta kryptomien a ako kúpiť bitcoin
Dnešní používatelia digitálnych peňazí môžu získať kryptomeny niekoľkými spôsobmi. Niektoré z nich sú výhodnejšie a ziskovejšie, čím sa stávajú populárnejšími. Iné sa práve začínajú udomácňovať u používateľov a v niektorých ohľadoch strácajú na svojich konkurentoch.
Pozrime sa na najbežnejšie služby, ktoré ponúkajú transakcie výmeny bitcoinov. Tu je 5 jednoduchých spôsobov, ako môže nováčik kúpiť bitcoin, aj keď je to jeho prvá transakcia na kryptotrhu.
Ako kúpiť bitcoin – obchodovanie P2P na burze
Najjednoduchšou a najlepšou možnosťou nákupu bitcoinov je takzvané „P2P obchodovanie“.
Hlavnou podmienkou na nákup alebo predaj kryptomien týmto spôsobom je registrácia na burze a potom overenie vášho účtu, ktoré vám umožní bez problémov vykonávať všetky potrebné transakcie.
Ako kúpiť bitcoin – používanie elektronických výmenníkov
Ďalším spôsobom, ako si kúpiť bitcoiny online, je použiť elektronické zmenárne prostredníctvom kde môžete nakupovať alebo predávať kryptomeny 24 hodín denne, 7 dní v týždni a to platbou českými bankovými kartami.
V tomto prípade si zmenáreň stanovuje svoj vlastný výmenný kurz btc.
Terminály na výmenu kryptomien
Toto je najjednoduchší spôsob nákupu bitcoinu alebo inej kryptomeny, ale len ak máte fyzický prístup k terminálu. Navonok je takmer rovnaký ako väčšina bežných bankových terminálov. Mechanizmus fungovania je tiež podobný: vyberiete požadovanú kryptomenu, vložíte hotovosť, potvrdíte transakciu a je hotovo.
Ako kúpiť bitcoin – kamenné zmenárne
Existujú aj siete veľkoobchodných zmenární. Často sa používajú, keď je potrebné vymeniť veľké sumy hotovosti (od ekvivalentu 5 000 USD).
Ako to funguje? Zákazník navštívi zmenáreň a uvedie všetky podrobnosti a poplatky. Potom odovzdá hotovosť a adresu svojej peňaženky a dostane potrebnú kryptomenu.
Burza kryptomien
Burza kryptomien je podobná burze cenných papierov alebo bežnej burze. Je to miesto, kde mnohí ľudia predáva digitálne peniaze za jednu cenu a ostatní ich kupujú. Je to tiež miesto, kde sa dajú kryptomeny bezpečne ukladať, vymieňať a vyberať do osobných peňaženiek.
Každá známa burza kryptomien požaduje od používateľa osobné údaje (pas, fotografiu atď.). Bez poskytnutia tieto informácie, obchodovanie s kryptomenami nie je povolené. Preto všetky transakcie na týchto platformách sú maximálne chránené pred podvodníkmi, ale používatelia nemôžu zostať v anonymite.
Čítajte tiež: Recenzia BITMarkets.com
Hlavné výhody Bitcoinu
Medzi hlavné výhody bitcoinu patrí:
- Bitcoin je decentralizovaný systém fungujúci na základe softvérového protokolu a princípu priamej výmeny medzi používateľmi.
- Všetky transakcie v sieti bitcoin sa zaznamenávajú do distribuovanej účtovnej knihy, tzv. blockchainu, ktorého kópia je uložená v kompletnom uzle pripojenom ku globálnej sieti bitcoin. Údaje v blockchaine sa pravidelne overujú pomocou konsenzuálneho algoritmu Proof-of-Work.
- Sieť bitcoin používa na vyrovnanie rovnomennú jednotku bitcoin (ticker symbol BTC), prvú a najznámejšiu kryptomenu. Od svojho vzniku zostáva bitcoin najväčšou kryptomenou podľa trhovej kapitalizácie.
- Bitcoin funguje bez účasti akéhokoľvek regulačného orgánu alebo centrálnej banky; vydávanie mincí a spracovanie transakcií vykonávajú účastníci siete spoločne. Nikto teda nemôže bitcoin kontrolovať, blokovať ani rušiť transakcie. Do siete sa však môže pripojiť ktokoľvek a používať ju na prenos alebo vývoj bitcoinového kódu.
Niekoľko slov na záver
Kryptomeny v poslednom čase sa nedávno vyhlásili za plnohodnotnú alternatívu fiat peňazí. Pri tejto volatilite virtuálnych mincí mnohé krajiny stále riskujú a vsádzajú na najnovšie technológie. Salvador je jedinou krajinou na svete, ktorá vyhlásila bitcoin za zákonné platidlo. Desiatky ďalších krajín sú však kryptomenám verné a nepovažujú ich používanie za nezákonné. Patria medzi ne USA, Kanada, Austrália, Dánsko, Francúzsko, Nemecko a ďalšie.
Hodnota bitcoinu je založená aj na jeho sieťovom efekte: čím viac účastníkov, tým vyššia cena. Bitcoin je stále experimentálna technológia a jeho cena výrazne kolíše, čo využívajú obchodníci aj bežní držitelia.
[…] Článek je dostupný i v dalších jazycích: anglicky, slovensky. […]