Nemecký desaťročný vládny dlhopis sa obchoduje s kladným výnosom. Prvýkrát po troch rokoch

V máji 2019 bolo možné naposledy zaobstarať desaťročný dlhopis nemeckej vlády s plusovým úrokom. Odvtedy bolo zvykom, že kto spolkovej vláde požičiava, ešte jej za to platí.

německý dlhpis

Zdá sa, že situácia na európskom trhu zapožičaných fondov sa navracia do normálu. Teda do doby, kedy dlžníci platia svojim veriteľom úrok za to, že si od nich môžu požičiavať. Desaťročný dlhopis nemeckej vlády sa totiž v stredu 19. januára po takmer troch rokoch opäť obchodoval s kladnou úrokovou sadzbou. Trhová úroková sadzba vystúpila na 0,025 percenta.

Vzhľadom na infláciu, ktorá sa v decembri v Nemecku prehupla cez päťpercentnú hranicu, je však reálny výnos z vládneho bondu je stále záporný. Podľa expertov ide však o dôležitý signál, ktorý naznačuje, že najskôr skončilo obdobie záporných nominálnych úrokových sadzieb. A to napriek faktu, že Európska centrálna banka svoju depozitnú úrokovú sadzbu stále v záporných hodnotách drží.

Trh skrátka reaguje práve na vysokú infláciu, a tak veritelia zrejme prestali byť ochotní požičiavať s negatívnym nominálnym výnosom. Navyše aj Európska centrálna banka už dala najavo, že svoju mimoriadne uvoľnenú politiku začne postupne sprísňovať, čo implikuje rast úrokových sadzieb.

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno