Organizácia OPEC vo svojej mesačnej správe predpovedá, že svetový dopyt po rope tento rok postupne vzrastie o 4,15 milióna barelov denne a celkový objem dennej spotreby prekročí v treťom tohtoročnom kvartáli hranicu 100 miliónov barelov.

„Hoci variant omikrón môže negatívne ovplyvniť prvú polovicu roku 2022, projekcia ekonomického rastu zostáva robustná,“ uvádza OPEC vo svojej správe. Práve pokračujúce hospodárske oživenie by malo prevážiť nad dopadmi variantu omikrón.

OPEC tiež počíta s tým, že významné svetové centrálne banky budú postupne zvyšovať svoje úrokové sadzby, čo prispeje k ochladzovaniu globálneho dopytu. Na dopyt po rope by to však nemalo mať príliš veľký vplyv. „Očakávame, že trh s ropou zostane počas roku 2022 pomerne silný,“ odhaduje Organizácia krajín vyvážajúcich ropu. Cena ropy sa bude podľa analytikov tento rok pohybovať najčastejšie medzi 80 a 85 dolármi za barel.

4 KOMENTÁŘE

  1. […] Čínska ľudová republika ale má k svojmu zatiaľ zdržanlivému prístupu k rusko-ukrajinskej kríze pomerne závažné dôvody. Hoci to na prvý pohľad nie je zrejmé, Ukrajina je pre Čínu pomerne významný hospodársky partner. A to ako z obchodného hľadiska, tak z pohľadu kapitálových tokov. Ukrajinsko-čínske ekonomické vzťahy sa začali výrazne rozvíjať v roku 2013 po tom, čo najľudnatejšiu krajinu sveta navštívil vtedajší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. […]

  2. […] Čínska centrálna banka (People Bank of China) oznámila, že s účinnosťou od 25. apríla zníži povinné minimálne rezervy komerčným bankám. A to o štvrť percentuálneho bodu. Od opatrení si sľubuje, že banky budú držať menšiu časť depozít v rezervách a dodatočne uvoľnené peniaze využijú na financovanie investícií či spotrebných výdavkov domácností. To by malo podporiť domáci agregátny dopyt. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno