Timur Turlov o príčinách bankrotu banky Silicon Valley a udržiteľnosti bankového systému USA 

dollar, priezkum, růst

Kalifornské regulačné orgány vyhlásili 11. marca 2023 bankrot banky Silicon Valley Bank (SVB), ktorá bola 16. najväčšou bankou v USA s aktívami vo výške 212 miliárd dolárov. Podľa agentúry Associated Press sa SVB stala druhým najväčším bankrotom v histórii USA (po banke Washington Mutual, ktorá skrachovala v roku 2008). Po SVB americké regulačné orgány zatvorili banku Signature Bank, ktorá obchodovala s kryptomenami. Táto banka patrila medzi 30 najväčších amerických bánk s aktívami vo výške 110 miliárd dolárov.

Bankrot banky Silicon Valley

„Kľúčové dôvody sú v skutočnosti veľmi zaujímavé. Banky čelili klasickému bankovému runu, ktorý bol vyvolaný obavami klientov, či banka nepríde o príliš veľa peňazí v dôsledku znehodnotenia jej akciovéha portfólia. Kľúčovým problémom v Silicon Valley bolo, že v niektorých bankách Wells Fargo je približne 85 % vkladov poistených, sú kryté poistnou čiastkou. V Amerike existuje FDIC, americký Fond poistenia vkladov, ktorý kryje vklady do výšky 250 000 dolárov. Ak banka skrachuje, podľa toho na druhý deň vyplatí peniaze vkladateľom. V Silicon Valley Bank tvorili vkladatelia s vkladmi do 250 000 dolárov približne 5 % celkového zostatku – neuveriteľne malé číslo, rovnako ako v Signature Bank. Boli veľmi zameraní na bohatých klientov, firemných klientov,“ vysvetľuje Timur Turlov, zakladateľ a majiteľ Freedom Finance Europe.

Podľa názoru experta sa vedenie banky nedopustilo žiadnych zásadných chýb v oblasti riadenia portfólia. Banka investovala do spoľahlivých nástrojov a snažila sa vyhnúť rizikám: väčšinu svojich aktív (120 miliárd dolárov) umiestnila do likvidných akcií, najmä dlhopisov. Výnosy portfólia, ktoré pozostávalo z nástrojov s dobou trvania do 10 rokov, činilo 1 – 2 % ročne. Keď sa odvetvie rizikového kapitálu ocitlo v cyklickom poklese, úrokové riziko začalo zaťažovať kapitál banky. V dôsledku toho začali klesať vklady banky a spoločnosť začala predávať akcie zo svojho portfólia – objavili sa straty z precenenia aktív v dôsledku zvýšenia základnej sadzby v USA. Kvôli nízkym výnosom z dlhopisov (1 – 2 % ročne) klienti požadovali od SVB vyšší diskont, aby pri rovnakej kupónovej sadzbe získali vyššie výnosy.

Udržitelnost bankovního systému v USA 

Podle Turlova sú krachy amerických bánk piamym dôsledkom zvýšenia základnej úrokovej sadzby. „Predstaviť si klasickú deflačníú krízu, krízu reťazca bankových úpadkov, za súčastnej architektúry globálneho menového systému vo všeobecnosti, ktorá existuje, je vlastne nemožné. V rámci zlatého štandardu, v rámci pevného peňažného obehu, keď ste nemohli jednoducho vziať peniaze a vytlačiť ich – to bol presne ten typický príbeh. A slávne stredoveké európske bankové krízy, ktoré mohli trvať desaťročia, viedli k takmer neprerušenej reťazi bankových krachov jedného za druhým. V súčasnosti, ak regulátor začne vidieť akékoľvek náznaky systémových problémov, môže, samozrejme, v prvom rade vždy nasýtiť tie isté banky peniazmi, aby ich zastavil, pretože akákoľvek deflácia, reťaz bankrotov a destabilizácia finančného systému spôsobí ekonomike nepomerne väčšie škody ako akákoľvek inflácia,“ uviedol expert.

Problémy, ktoré sa v súčasnosti objavujú vo finančnom systéme USA, však budú brániť inflácii. FED poskytne bankám prístup k neobmedzenej likvidite, najmä sa uskutočnia emisie na nákup aktív bánk, ktoré čelia odlivu vkladateľov. Podľa Timura Turlova bude Fed naďalej zvyšovať sadzby, niektoré finančné inštitúcie sa budú naďalej sťahovať z trhu a ich akcionári a podriadení veritelia budú prichádzať o peniaze. Napriek tomu niet pochýb o tom, že americké banky sa s ďalším zvyšovaním sadzieb vyrovnajú – takéto zmeny v systéme sa testujú prostredníctvom záťažových testov. Základom odolnosti finančného trhu je neobmedzený prístup k likvidite a rast zisku amerických spoločností.

O Freedom Finance Europe

Freedom Finance Europe je medzinárodný online broker známy pod značkou Freedom24. Klientom poskytuje všetko, čo potrebujú na úspešné investovanie – priamy prístup na najväčšie svetové burzy, profesionálnu analýzu cenných papierov a pohodlnú obchodnú aplikáciu. Freedom Finance Europe je dcérskou spoločnosťou medzinárodnej investičnej skupiny Freedom Holding Corp. a akcie holdingu sa obchodujú na americkej burze Nasdaq. Oficiálne zastúpenia a makléri spoločnosti sa nachádzajú na Cypre, v Nemecku, Španielsku, Poľsku, Francúzsku a Grécku. Jednoduchá investičná aplikácia a platforma Freedom24 je od júna 2021 dostupná aj pre českých a slovenských používateľov.

Kontakt: eva.bartova@rubikonpr.cz

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.