Británia je blízko k členstvu v ázijsko-tichomorskej obchodnej dohode CPTPP

Členovia ázijsko-tichomorskej dohody o voľnom obchode, Komplexnej a progresívnej dohody o transpacifickom partnerstve (CPTPP), sú blízko k dohode o pristúpení Británie k tomuto paktu. S odvolaním sa na japonské vládne zdroje o tom dnes informovala tlačová agentúra Kyodo. Pôjde o prvé rozšírenie dohody od jej uzavretia.

Great Britain

Kto sú CPTPP?

Členmi CPTPP je v súčasnosti 11 krajín, ktoré predstavujú viac ako 10 % svetovej hospodárskej produkcie. Očakáva sa, že pristúpenie Veľkej Británie bude schválené tento rok a bude impulzom pre návrat Spojených štátov. Washington od dohody odstúpil v roku 2017 za vlády prezidenta Donalda Trumpa.

Prvá netichomorská krajina v CPTPP

Británia sa stala prvou netichomorskou krajinou, ktorá oficiálne požiadala o pristúpenie k CPTPP, čo je znakom jej zbližovania sa s indo-pacifickým regiónom po odchode z Európskej únie. Žiadosť podali aj Čína, Taiwan a Uruguaj. Členstvo v dohode si vyžaduje súhlas všetkých zúčastnených krajín.

Ázijsko-tichomorská dohoda CPTPP nadobudla platnosť koncom roka 2018. Signatármi sú Austrália, Brunej, Kanada, Čile, Japonsko, Malajzia, Mexiko, Nový Zéland, Peru, Singapur a Vietnam. Dohoda odstraňuje 95 % všetkých ciel medzi členmi a stanovuje aj spoločné normy v mnohých oblastiach, od práv pracovníkov až po ochranu životného prostredia.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno