Tesla zvýšila štvrťročný predaj o 36 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom na rekordných 422 875 vozidiel

Tesla

Americký výrobca elektromobilov Tesla podľa predbežných údajov zvýšil v prvom štvrťroku predaj na rekordných 422 875 vozidiel. To je medziročne o 36 % viac a o štyri percentá viac ako v predchádzajúcom štvrťroku. Analytici v prieskume spoločnosti Refinitiv očakávali lepší výsledok, uviedla agentúra Reuters. Naopak, odhady analytikov podľa agentúry Bloomberg prekonala Tesla.

Tesla sa rozhodla zvýšiť svoj predaj znížením cien. Slabší ako očakávaný predaj je pravdepodobne spôsobený rastúcou konkurenciou a nepriaznivými hospodárskymi vyhliadkami.

Pokles predaja

Dodávky bežných vozidiel Model 3/Model Y sa oproti predchádzajúcemu štvrťroku zvýšili o šesť percent. Dodávky drahších modelov X/Model S však klesli o 38 percent.

Tesla v prvom štvrťroku vyrobila 440 808 vozidiel, čo je viac, ako predala. Automobilka zvýšila výrobu v nových závodoch v Texase a Nemecku. Obnovuje tiež výrobu v Číne po obmedzeniach spôsobených pandémiou choroby covid-19.

Spoločnosť Tesla v januári znížila ceny svojich automobilov na celom svete až o 20 % po tom, ako sa jej v minulom roku nepodarilo naplniť očakávania analytikov v oblasti dodávok automobilov, čo vyvolalo cenovú vojnu, v ktorej viacerí čínski konkurenti vrátane výrobcov automobilov BYD a Xpeng pristúpili k rovnakému kroku, aby ochránili svoj podiel na trhu v podmienkach slabnúceho dopytu.

Analytici očakávajú

Niektorí analytici očakávajú, že Tesla môže byť tlačená k ďalšiemu znižovaniu cien, keďže mnohí výrobcovia automobilov tiež zlacňujú a obavy z oslabenia ekonomiky pretrvávajú. Vyhliadky zhoršujú aj americké dotácie na elektromobily, ktoré môžu tento mesiac klesnúť pre niektoré modely.

Akcie spoločnosti Tesla vzrástli tento rok o viac ako 68 % vďaka nádeji, že automobilka vyhrá cenovú vojnu, ktorú začala. Stále však zostávajú o viac ako 50 percent pod svojím maximom z novembra 2021.

zdroj: ČTK

1 komentář

Comments are closed.