Spojené štáty čelia stupňujúcej sa inflácii. Spotrebiteľské ceny rastú najrýchlejšie za posledných 13 rokov. Najviac zdražovali jazdené autá, a to o 45,2 percenta. Len o desatinu percentuálneho bodu nižší cenový nárast nastal u benzínu. O viac ako 40 percent medziročne zdraželi prakticky všetky energetické komodity, a cena energie ako celku vzrástla medziročne o 24,5 percenta.

Podľa údajov amerického Bureau of Labor Statistics dvojciferným tempom zdražoval ešte tovar v oddiele dopravy, najmenšie zvýšenie cien potom nastalo u niekoľkých typov komodít v podieli potraviny. U zdravotníckeho materiálu ako jedinej položky v spotrebnom koši došlo k medziročnému poklesu cien, a to o 2,2 percenta.

Podľa analytikov ale stále nie je dôvod na paniku, pretože ide o jednorazové faktory, ktoré ženú cenovú hladinu v USA nahor dlhé roky nevídaným tempom. Podobný náhľad experti očakávajú tiež od Federálneho rezervného systému. A to napriek faktu, že takisto jadrová (menovopolitická inflácia) vzrástla a je najvyššia od novembra 1991.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno