Fiškálna stimulácia ekonomiky sa predraží

euro

Pandémia koronavíru sa ešte nedostala do svojej zostupnej fázy a vlády ekonomicky vyspelých krajín už hovoria o masívnych opatreniach na podporu svojich ekonomík.

Trhy, na ktorých sa obchoduje s vládnymi dlhopismi, už stihli politikom poslať jasný odkaz: ak si budete chcieť požičať peniaze na financovanie svojich výdavkov, budete to mať drahšie. Úroková sadzba u amerických desaťročných dlhopisov sa prehupla cez jedno percento, keď vzrástla o 75 bázických bodov (0,75 percentuálneho bodu).

To talianska vláda by v prípade pôžičiek zaplatila na úrokoch až trikrát viac než vláda americká. Jej desaťročné dlhopisy sa predávajú za tri percentá, čo je o 60 bázických bodov viac ako pred týždňom. Nahor išli úroky aj u francúzskych či španielskych dlhopisov.

Trhy zareagovali na ambiciózne plány americkej administratívy, rovnako ako ďalších vlád najmä európskych krajín. Americký minister financií Steven Mnuchin uviedol, že federálna vláda je pripravená ekonomiku povzbudiť až jedným biliónom dolárov. Európska komisia plánuje na rovnaké účely vyčleniť 37 miliárd eur. Zhruba o rovnakej sume sa hovorí v prípade Nemecka a ďalšie krajiny sa zrejme ešte pridajú, pretože celkové národohospodárske škody spôsobené koronavírovou pandémiou môžu byť obrovské.