Podľa Amerického prezidenta Donalda Trumpa je súčasná ropná cenová vojna dobrou správou pre amerických spotrebiteľov, hoci poškodzuje americký ťažobný priemysel.

Ropa typu brent sa obchoduje okolo 28 dolárov za barel. Ide o jeden z dôsledkov cenovej vojny, ktorú medzi sebou vedú Rusko a Saudská Arábia. Rusko poslalo k ľadu dohodu skupiny OPEC + o obmedzení ťažby s cieľom vyhladovať amerických ťažiarov. Lenže Donald Trump sa vyjadril, že americkému hospodárstva táto situácia prakticky vyhovuje, hoci negatívne ovplyvňuje tamojších ťažiarov.

Trump priznáva, že sa snaží hľadať spoločnú reč s oboma stranami. Zároveň poukázal, že ide o vývoj, ktorý je zničujúci najmä pre Rusko. „Celá jeho ekonomika je založená na ťažbe ropy a tá je teraz najlacnejšia za mnoho rokov. Je to pre Rusko veľmi zničujúce,uviedol Donald Trump na tlačovej konferencii.V správny čas sa do toho konfliktu vložím,dodal.

Americká administratíva zvažuje kroky, ktoré by prinútili Saudskú Arábiu k rokovaniam. Trump totiž cíti tlak od amerických ťažiarov, ktorí ho podporovali v prezidentských voľbách pred štyrmi rokmi. Je teda v záujme Donalda Trumpa, aby sa aktuálna situácia na trhu čo najskôr vyriešila práve v prospech amerického ťažobného priemyslu.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno