Podiel Londýna na globálnych obchodoch s čínskym juanom mimo územia Číny, dosiahol tento rok v auguste necelých 44 percent. To je o pol percentuálneho bodu menej ako v máji.

Globálne denný obrat obchodov s juanom dosiahol počas tohtoročného augusta priemerne 85 miliárd dolárov. To predstavuje medziročný prírastok takmer o štvrtinu a oproti máju ide o deväť percentný nárast. Z tejto sumy pripadalo na Londýn 43,9 percenta, pričom v máji to bolo o šesť desatín percentuálneho bodu viac. Vyplýva to z dát City of London Corporation (mestská správnej inštitúcie Londýnske City).

Zvýšenie objemu obchodov s juanom zodpovedá aj údajom Banky pre medzinárodné vysporiadanie (BIS – Bank for International Settlements), ktorá sídli vo švajčiarskej Bazileji. Podľa BIS je čínsky jüan ôsmou najobchodovanejšie menou s podielom vo výške 4,1 percenta na globálnych obchodoch s menami. Čínska mena je zároveň najobchodovanejšia medzi menami krajín rozvíjajúcich sa trhov.

Od marca 2018, kedy začala obchodné vojna medzi USA a Čínou, jüan voči americkému doláru oslabil asi o desať percent. Začiatkom novembra však došlo k miernemu obratu po tom, čo zvýšil optimizmus medzi investormi vďaka informáciám naznačujúcim, že by obchodné spory mohli v dohľadnej dobe skončiť.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno