Koniec roka je už tradične obdobím, kedy akcie prakticky na všetkých svetových burzách majú tendenciu posilňovať. Ani tento rok nemá byť výnimkou.

Americký index S&P 500 posilnil od roku 1998 pravidelne od januára do prvého novembrového týždňa priemerne o 9,5 percenta. Vo zvyšku roka je potom ďalší priemerný výnos okolo štyroch percent s tým, že najsilnejší koniec prichádza skutočne v posledných dňoch kalendárneho roka. Pre tento jav sa vžil termín „Santa Claus rally“.

„Za posledných dvadsať rokov to fungovalo v desiatich z desiatich prípadov,“ pripomenul pre portál Marketwatch.com Tom Lee, vedúci pracovnák výskumného tímu v spoločnosti Fundstrat Global Advisors. Do konca tohto roka nám zostáva osem týždňov, čo znamená, že sme prakticky na začiatku obdobia, kedy možno Santa Claus rally očakávať.

Lee ale upozorňuje, že nie je stopercentná istota, že sa vyššie opísaný jav bude opakovať aj tento rok, hoci pravdepodobnosť je vysoká. Čo by mohlo Santa Claus rally zhatiť, je nejaký vonkajší šok, ako napríklad eskalácia obchodnej vojny medzi USA a Čínou (napriek uvoľňujúcemu sa napätie) alebo tvrdý brexit. Cieľovou hodnotu indexu S&P 500 Lee očakáva na konci roka blízko úrovne 3200 bodov.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno