Podľa Európskej komisie vzrastie český hrubý domáci produkt v budúcom roku o 2,2 percenta. Ešte v júni sa počítalo s rastom o tri desatiny percentuálneho bodu vyššom.

V roku 2021 by české hospodárstvo malo vzrásť o 2,1 percenta, predpovedá Európska komisia. Hlavným motorom tuzemského hospodárskeho rastu má byť domáca spotreba, čo bude dôsledok pomerne výrazného zvýšenia platov vo verejnej sfére, ale aj dôsledok pretrvávajúceho nedostatku pracovnej sily. Naproti tomu Európska komisia očakáva, že dôjde k ochladeniu súkromnej investičnej aktivity.

Predpovede hospodárskeho rastu na nadchádzajúce obdobie vydalo aj české ministerstvo financií alebo Česká národná banka. Podľa úradu Aleny Schillerovej sa tuzemské HDP v roku 2020 zvýši o rovné dve percentá, zatiaľ čo ešte v júli sa počítalo s rastom 2,3 percenta. Rizikom je vraj vývoj zahraničného dopytu.

Česká národná banka je v tomto ohľade optimistickejšia, pretože na rok 2020 predpovedá hospodársky rast vo výške 2,4 percenta. Aj ona však svoj odhad oproti letu znížila o pol percentuálneho bodu. Guvernér ČNB Jiří Rusnok takisto pripustil, že by centrálna banka mohla v budúcom roku dvakrát zvýšiť svoje úrokové sadzby, a to vždy o štvrtinu percentuálneho bodu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno