Čínsko-americká obchodná vojna prospieva Vietnamu, zatiaľ

Keď sa dvaja bijú, tretí sa smeje. Známe príslovie, ktoré v prípade obchodných sporov medzi USA a Čínou bezo zvyšku platí pre Vietnam.

Kým celý vyspelý svet žije v napätí, či sa skutočne podarí prelomiť ľady medzi USA a Čínou v ekonomických otázkach, Vietnam je krajinou, ktorej súčasná situácia hrá do kariet. Po určitú dobu sa mu totiž darilo ťažiť z toho, že sa ocitol mimo dosah amerických ciel. Naviac mu pomohlo, že tento rok vo februári hostil úspešný summit medzi Donaldom Trumpom a Kim Čong-unom.

Možno aj vďaka tomu sa Vietname darí čulo so Spojenými štátmi obchodovať. Jeho obchodný prebytok s USA presiahol za prvý tohtoročný polrok 25 miliárd dolárov, a vzrástol tak medziročne skoro o dve pätiny. To sa však Vietnamu môže stať paradoxne osudným. Pre Trumpovu administratívu je taký stav signálom, že krajiny, ktoré majú s USA obchodný prebytok, nehrajú fér.

USA v júli uvalilo na dovoz ocele z Vietnamu viac ako 400 percentné clo s odôvodnením, že ide aj tak len o reexport z Taiwanu a Južnej Kórey. Vietnamská vláda však tvrdí, že je na dobrej ceste s tým niečo robiť. Nemusí totiž nutne zostať len pri oceli, USA vadí napríklad aj dovoz solárnych panelov či textilného tovaru.

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.