Von der Leyen predstavila fond obnovy a európske akcie zareagovali rastom

Plán Európskej komisie na obnovu úniovej ekonomiky bol finančnými trhmi prijatý pomerne vrelo. Keď Ursula von der Leyen predstavovala v stredu v Európskom parlamente parametre rozpočtu na najbližších sedem rokov, akcie začali silnieť.

Na správanie investorov sa navyše prejavil rozdiel v tom, ako nazerajú na Európsku úniu ako celok a ako na eurozónu. Kým paneurópsky index STOXX 600 zakončil stredajšie obchodovanie len o dve desatiny percenta silnejší, čiastkový index týkajúci sa iba titulov eurozóny spevnil o viac ako percento. Pritom počas popoludnia to vyzeralo na ešte strmšiu jazdu smerom nahor.

Najviac z prejavu šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyen profitovali akcie bankových domov. Súhrnný bankový index eurozóny spevnil bezmála o päť percent. Od dvoch do piatich percent pridali akcie španielskych bánk, talianske banky si pripísali 2,6 percentný zisk. Práve bankový sektor krajín južného krídla EÚ je dlhodobo pod drobnohľadom, pretože tamojšie ekonomiky sú prinajmenšom od veľkej recesie z roku 2009 pomerne krehké. Zatiaľ to teda vyzerá, že návrh Európskej komisie na fond obnovy v objeme 750 miliárd eur investorov upokojil a ďalšie dni napovie, či tento pokoj bude aj naďalej pretrvávať.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno