Vo Viedni sa stretnú OPEC a Rusko. Obmedzia ťažbu ropy?

Vo štvrtok a piatok sa vo Viedni uskutoční míting skupiny OPEC+. Teda členských krajín OPEC, Ruska a ďalších menších vývozcov ropy. Rokovať budú o obmedzení ťažby, ktorú by zvýšilo cenu čierneho zlata.

Tá napokon počas pondelkového obchodovania vzrástla o viac ako štyri percentá a ropa typu brent sa obchodovala na úrovni necelých 52 dolárov za barel. Kupujúci tým vyjadrujú nádej, že OPEC skutočne dodrží odporúčania svojho technického výboru, ktorý odporučil obmedziť ťažbu prinajmenšom o 500 tisíc barelov denne. Naviac sa pridalo očakávania, že by významné centrálne banky mohli podniknúť opatrenia proti spomaľujúcej ekonomike.

Bude však tiež veľmi záležať na postoji Ruska, ktorého denný objem ťažby je výrazne vyšší ako v Saudskej Arábii, ktorá je najväčším členom OPEC. Vladimir Putin už v nedeľu hovoril so zástupcami významných ruských ropných spoločností, aby s nimi zosúladil postup pre nadchádzajúce rokovania ropného kartelu. Žiadne rozhodnutie však Kremeľ nezverejnil.

Dá sa ale predpokladať, že Rusko do obmedzenia ťažby príliš chuť mať nebude, lebo je na príjmoch z ropy takmer existenčne závislé. Zníženie ťažby totiž zrejme k rapídnemu zdraženiu suroviny nepovedie, pretože najskôr bude aj naďalej prevažovať efekt slabnúceho dopytu kvôli spomaľujúcej svetovej ekonomike. V piatok by ale malo byť jasnejšie.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno