Posledné dva týždne boli pre newyorskú burzu najhoršie od finančnej krízy v roku 2008. Len za posledný týždeň klesla trhová hodnota na Wall Street obchodovaných akcií o 4,3 bilióna dolárov.

Celosvetový prepad trhovej hodnoty akcií potom za posledných osem februárových dní dosiahol zhruba siedmich biliónov dolárov. Najstarší americký burzový index Dow Jones stratil asi pätnásť percent svojej hodnoty, pričom ešte v polovici februára jeho hodnota prevyšovala hranicu 29 tisíc bodov. V piatok sa nachádzala zhruba o päť tisíc bodov nižšie.

Za mohutným prepadom akcií na svetových burzách je rozšírenie nového typu koronavírusu do Európy a stále ešte neobnovenie plnej výroby v Číne. Trhy skrátka začínajú veriť tomu, že epidémia bude mať pre svetové hospodárstvo svoje dôsledky, a tak zrejme v mnohých prípadoch došlo k aktivovaniu takzvaných stoplosov.

Situáciou sa už začal zaoberať aj americký prezident Donald Trump, ktorý na sobotňajšej tlačovej konferencii vyzval Federálny rezervný systém, aby „bol skôr lídrom než nasledovníkom“ a znížil úrokové sadzby. Tým by mohol pád akciových trhov zastaviť alebo aspoň spomaliť. Šéf Fedu Jerome Powell vydal len všeobecné vyhlásenie, že šírenie vírusu zvýšilo riziká a že centrálni bankári monitorujú vývoj epidémie. To si niektorí investori vyložili ako signál, že Fed je pripravený úrokové sadzby znížiť.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno