Newyorská burza sa prepadla najviac od roku 2008

Index newyorskej burzy S&P 500 stratil počas štvrtkového obchodovania cez dve percentá. Priblížil sa tak najväčšiemu týždennému prepadu od finančnej krízy z roku 2008.

Všetky hlavné indexy burzy na Wall Street majú za sebou najmenej vydarený týždeň tohto roku. Prepad S&P 500, Dow Jones Industrial Average alebo Nasdaq Composite sa po štvrtkovom obchodovaní priblížil hranicu desiatich percent. Takto prudký pokles burzové parkety v New Yorku zaznamenali naposledy v októbri 2008, keď nastupovala globálna finančná kríza.

Najmarkantnejší je pokles amerických akcií indexu Dow Jones Industrial Average. Kým ešte pred týždňom bezpečne prevyšoval úroveň 29 tisíc bodov, vo štvrtok sa prepadol o tri tisíc bodov. Korekcia na finančných trhoch nielen v USA začala zhruba pred týždňom, posledné dni však pád mierne zosilňuje. Na vine sú stupňujúce sa obavy z rozšírenia choroby Covid-19 do Európy.

Menšie ohnisko nákazy sa vytvorilo na severe Talianska, kde doteraz ochoreli stovky ľudí a počet obetí sa priblížil dvadsiatim. Koronavírus sa tiež novo vyskytol v ďalších európskych krajinách, kde doteraz nebol zaznamenaný žiadny prípad.