Podľa prestížneho časopisu The Economist, súčasná koronavírusová vyvolaná hospodárska kríza ešte viac posilní už tak výsadné postavenie veľkých nadnárodných firiem.

Najviac svoju pozíciu posilní už dnes veľmi silné technologické spoločnosti ako Microsoft, Amazon, Apple alebo Alphabet (Google). Týmto firmám súčasná situácia hrá viac menej do kariát. Ak ľudia začali kvôli zákaze z veľkej časti pracovať z domova, spoliehajú práve na produkty technologických firiem.

To isté možno povedať o ich nákupných zvyklostiach. Nakupovanie sa presúva na internet, a tak sme v marci svedkami nárastu objednávok cez e-shopy v obdobnom meradle, ako sa to deje pred Vianocami. Migrácia spotrebiteľov na internet je dobrou správou práve pre Amazon a jemu podobné firmy, ktorých biznis tvorí z veľkej časti práve online maloobchod.

Hneď za technologickými spoločnosťami pomaly upevňujú svoje pozície farmaceutické firmy farmy. V posledných týždňoch síce rastie trhová hodnota tých, ktoré majú relatívne blízko k vyvinutiu vakcíny proti koronavírusu (alebo účinného lieku pre tých, ktorí už ochoreli), ale rozhodujúcou silou nakoniec budú veľkí farmaceutickí výrobcovia. Naopak najhoršie analytici Economistu hodnotia budúcnosť prepravných spoločností na čele s aerolinkami a firmami zo sektora voľnočasových aktivít.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno