Dopyt po pohonných hmotách v Británii rapídne klesol

Predajcovia pohonných hmôt vo Veľkej Británii plačú. Po zavedení krokov obmedzujúcich voľný pohyb osôb klesol totiž dopyt po ich produktoch o 50 až 70 percent, zistila britská Asociácia predajcov pohonných hmôt.

Väčšina púmp na pokles dopytu reaguje stornovaním nových objednávok, pretože sa im hromadia zásoby už nakúpeného benzínu a nafty. Po celej Veľkej Británii rapídne poklesol objem prevádzky osobných automobilov, čo sa pochopiteľne na spotrebe paliva v krajine prejavilo.

Pokles dopytu po pohonných hmotách ale nie je britské špecifikum. Zasiahol prakticky každú krajinu, ktorá sa proti šíreniu nákazy koronavírusovej rozhodla bojovať obmedzením voľného pohybu. Nižšia spotreba automobilových palív sa odráža aj na trhu so základnou surovinou na výrobu pohonných hmôt, teda ropou. Barel ropy typu brent sa predáva tesne pod tridsaťdolárovou hranicou.

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) ale môže byť ešte horšie. Vzhľadom na to, že obmedzenie pohybu sa týka zhruba troch miliárd obyvateľov, dopyt po rope, ani jej cena sa hneď tak nezdvihne. IEA dokonca predpovedá, že by mohlo dôjsť k ďalšiemu až dvadsaťpercentnému prepadu svetového dopytu po čiernom zlate.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno