V Kazachstane sa spustí jedna z najväčších prevádzok sveta na ťažbu Bitcoinu

Bitcoin sa v kazašskom meste Ekibastuz začne ťažiť už v septembri a prevádzka bude mať kapacitu až päťdesiat tisíc ťažobných staníc.

bitcoin

Kazachstan patrí medzi krajiny, ktoré sú ťažbe kryptomien zasľúbené. Jedným z posledných dôkazov je práve chystané spustenie prevádzky na dobývanie Bitcoinov v meste Ekibastuz, ktoré leží neďaleko hraníc s Ruskom a v ktorom žije vyše 130 tisíc obyvateľov. Kapacita päťdesiatich tisícov ťažobných staníc predstavuje asi štvorpercentný podiel na aktuálnom svetovom výkone ťažobných zariadení.

Prevádzkareň, ktorá patrí spoločnosti Enegix, bude už tretia svojho druhu len v samotnej Ekibastuz. Zamestnávať bude na 160 ľudí a spotrebuje toľko elektriny, ktoré by stačilo na pokrytie spotreby asi 180 tisíc amerických domácností. Elektrická energia bude prúdiť z neďalekej uhoľnej elektrárne. Elektrina je v Kazachstane pomerne lacnou záležitosťou, a tak nie je divu, že krajina je pre investorov zaoberajúcich sa ťažbou kryptomien zaujímavou. Náklady na výstavbu dátového centra dosiahli okolo 23 miliónov dolárov, základný kameň bol položený približne pred rokom.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno