Inflácia v eurozóne v júli mierne vzrástla

Ceny v krajinách platiacich eurom vzrástli v júli medziročne o 0,4 percenta. To je o desatinu percentuálneho bodu viac ako v júni. Európska únia ako celok potom vykázala medziročnú mieru inflácie vo výške 0,9 percenta.

eutozona

Aj v prípade Európskej únie došlo v júli k mierne zrýchleniu cenového rastu. Najvyššiu mieru inflácie zaznamenalo Maďarsko (3,9), Poľsko (3,7) a Česká republika (3,6). Naopak Grécko a Cyprus sa topí v dvojpercentnej deflácii. Ceny klesali ešte v Estónsku, Španielsku, Írsku, Chorvátsku, Slovinsku a Portugalsku. Úplnu cenovú stagnáciu zaznamenalo Nemecko.

Ak sa na cenový pohyb zameriame z medzimesačného hľadiska, potom eurozóna aj Európska únia vykázali pokles o 0,4, respektíve 0,2 percenta. Najviac sa ceny v júli oproti júnu zvýšili v Dánsku a Holandsku (o 0,9 percenta), k najväčšiemu zníženiu cenovej hladiny naopak došlo v Portugalsku (o 2 percentá), Španielsku (o 1,6) a Grécku (o 1,4) .

Inflačný cieľ Európskej centrálnej banky vyjadrený medziročnom prírastkom harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien je stanovený na dve percentá. Za posledný rok sa inflácia tomuto cieľu dostala najbližšie vo februári tohto roka, kedy dosiahla 1,2 percenta.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno