Aktualizovaný odhad vychádza z prieskumu medzi 32 poprednými ekonómami, ktorí v prípade najpesimistickejšieho scenára očakávajú dokonca osempercentný prepad. K tomu by ale mohlo dôjsť len za predpokladu, že by sa Japonsko muselo znovu ponoriť do plošnej karantény. Už na budúci rok by sa ale japonské hospodárstvo malo odraziť k rastu, a to vo výške 3,3 percenta.

Krajina vychádzajúceho Slnka má za sebou najhorší druhý štvrťrok od roku 1955. Jeho ekonomika klesla o 27 percent v prepočte na ročnej báze. To je mierne lepší výsledok, než aký vykázali napríklad Spojené štáty, ale zároveň podstatne horšie ako v prípade Veľkej Británie. Vedľa koronavírusu sa na japonskom hospodárstve podpisuje tiež napätie medzi USA a Čínou v obchodných vzťahoch.

Japonsko sa zároveň ponorilo do deflácie vo výške dvoch percent. Zo záporného teritória sa japonskej centrálnej banke nedarí zmenou cenovej hladiny vymaniť, hoci ekonomike pomáha masívnou monetárnou expanziou. Podľa popredných japonských ekonómov čaká vládu aj Bank of Japan ešte
veľa práce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno