Nemecký indikátor ZEW, ktorým sa meria dôvera nemeckých podnikateľov v ekonomike, sa v auguste zvýšil na 71,5 bodu. To je o 12,2 bodu viac v porovnaní s jeho júlovou hodnotou a o 13,5 bodov viac, než bolo očakávanie trhu. Hodnotenie aktuálnej ekonomickej situácie sa síce mierne zhoršilo (index poklesol o 0,4 bodu), čo ale evidentne nenalomilo dôveru podnikateľov v budúci vývoj. ,,Nádej v rýchle ekonomické zotavenie pokračovalo v posilňovaní,“ uviedol prezident ZEW inštitútu Achim Wambach.

Euro v reakcii na potešujúce dáta voči euru posilnilo až na hodnotu 1,1809 dolára za euro, čo je najvyššia úroveň od 4. augusta. Podľa Jane Foley, menovej analytičky Rabobank je ale ešte príliš skoro na zhodnotenie, či je takéto posilnenie európskej meny oprávnené len na základe zlepšenia (hoci nečakaného) jediného indikátora. ,,Musíme počkať do septembra, kedy sa smer kurzu eura voči doláru ukáže v jasnejšom svetle,uviedla pre agentúru Reuters.

Euro má v posledných niekoľkých týždňoch voči doláru navrch. Prakticky nepretržite posilňuje s tým, ako zatiaľ z eurozóny prichádzajú relatívne dobré správy. Otázkou zostáva, ako dlho sa euro na vlne optimizmu môže viezť.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno