V Čile sa rozhorela bitka o prístup k ťažbe lítia

Americká spoločnosť Albemarle Corp obvinila svojho najväčšieho čílskeho konkurenta, ťažobnú spoločnosť SQM a miestne regulačné orgány, že tají správu o vplyve ťažby lítia na životné prostredie v soľnej pláni Salar de Atacama.

baterie litium

Čílsky regulátor Corfu, ktorý dohliada na ťažbu lítia v púšti Atacama, totiž v auguste odmietol americkej ťažobnej firme Albermarle Corp vydať dlho očakávanú správu o vplyve ťažby na životné prostredie. Odôvodnil to tým, že správa bola stále predmetom skúmania a obsahovala dôverné obchodné informácie.

Správa má za cieľ znížiť neistotu, ktorá panuje okolo udržateľnosti ťažby lítia v oblasti soľnej pláne Salar de Atacama, kde sa v súčasnosti ťažia až tri štvrtiny strategické suroviny, ktorá putuje na globálny trh. Zároveň sa tu nachádza vzácne živočíšne aj rastlinné druhy. Momentálne najväčší svetový prevádzkovateľ ťažby, spoločnosť Albemarle, tvrdí, že jej domáci konkurent, spoločnosť SQM, mala možnosť už návrhy správy pripomienkovať. Na rozdiel od Albemarle.

Podľa agentúry Reuters sa spoločnosť Albemarle bude chcieť správy domôcť právnou cestou a celá kauza by mohla mať aj súdnu dohru. Lítium je strategickou surovinou najmä pre automobilový priemysel, a tak nie je divu, že sa o právo ťažby vedie tvrdý boj.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno