Platidlo Európskej menovej únie sa začiatkom tohto týždňa dostalo voči americkom doláru na najvyššiu hodnotu za posledných jedenásť dní. Na slabnúcom dolári sa podpísalo očakávania skorého konca obchodnej vojny medzi USA a Čínou.

Euro voči americkému doláru v pondelok mierne posilnilo, keď sa výmenný kurz blížil k hranici 1,11 dolára za jedno euro. Dolár voči euru oslabil paradoxne z dôvodu silnejúcich očakávania, že Spojené štáty a Čína čoskoro podpíšu dohodu o odstránení vzájomných obchodných bariér, ktoré medzi sebou stihli za posledný takmer rok a pol obe ekonomické veľmoci vystavať.

Hoci eurozóna nie je do sporov priamo zapojená, na jej ekonomiku však americko-čínska obchodná vojna dopadá. Negatívne sa podpisuje najmä na jej spracovateľskom priemysle a strojárstve, a tak by prípadný koniec obchodnej vojny jej hospodárstvu pomohol.

Investori svoju dôveru v ekonomiku eurozóny dávali v posledných týždňoch najavo tým, že svoje investície presmerovávali práve do eurových aktív. Čistý prílev za uplynulé dva týždne dosiahol v prepočte tri miliardy dolárov. To je najvyšší objem od mája minulého roka.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno