Futures na kovy stúpajú v očakávaní silnejúceho dopytu

Zinok, olovo aj meď zrejme čakajú dobré časy. Ich futures v posledných dňoch letia nahor, pretože trhy počítajú s rastúcim dopytom po týchto kovoch v nádeji, že čoskoro obchodné napätie vo svete poľaví.

V posledných dňoch najviac zdražovalo olovo, ktorého futures kontrakty na svetových trhoch posilnili takmer o pol percenta. Zhruba polovičný rast ceny zaznamenali futures na kontrakty medi a zinku. Nikel posilnil len o pár stotín percenta.

Za rastúcimi cenami futures sa nachádza predovšetkým optimizmus, ktorý na trhoch prevláda v súvislosti s očakávaným urovnaním obchodných sporov medzi Spojenými štátmi a Čínou. Prípadné odbúravanie ciel by totiž pravdepodobne viedlo k opätovnému zvýšeniu dynamiky hospodárskeho rastu ako v USA, tak Číne. Teda v krajinách, ktoré tradične patria medzi najväčších odberateľov základných druhov priemyselných kovov.

„Cena kovov v minulosti klesala predovšetkým kvôli obavám o ďalšej eskalácii obchodnej vojny medzi USA a Čínou,“ uviedol pre agentúru Reuters Daniel Briesemann, analytik Commerzbank. Avšak bez ohľadu na výsledok rokovaní medzi týmito krajinami trhy očakávajú, že čínska vláda podporí skrz lacnej úvery investičnú aktivitu firiem, čo prirodzene bude pôsobiť ako významný stimul domáceho dopytu po základných priemyselných kovoch. Futures by tak mohli ešte posilniť.

 

Zdroj: CETA

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno