Až 25,6 miliárd dolárov by mohla najväčšia spoločnosť sveta vniesť vstupom na akciovú burzu. Zástupcovia Saudi Aramco spresnili upisovaciu hodnotu akcií aj to, akú veľkú časť spoločnosti ponúknu investorom.

Podľa najnovšie zverejnených údajov by sa mala hodnota spoločnosti Saudi Aramco, od ktorej sa bude odvodzovať výnos z IPO, pohybovať v rozmedzí 1,6 až 1,7 bilióna dolárov. Ide o úroveň, ktorá je o 300 až 400 miliárd dolárov nižšia, než si pôvodne predstavoval saudský korunný princ Mohammed bin Salmán.

Avšak aj za týchto podmienok môže Saudi Aramco svojím vstupom na burzu prekonať doterajší rekord, ktorý v IPO drží čínska spoločnosť Alibaba. Saudská ťažobná spoločnosť by takto za predaj 1,5 percentnej časti svojich akcií mohla získať 24 až 25,6 miliardy dolárov. Celkový počet akcií by mal dosiahnuť 200 miliárd. Na predaj by tak bolo určené tri miliardy akcií. Cena, za ktorú by sa mohli počas primárnej emisie predať, sa má podľa odhadov pohybovať medzi 8 a 8,5 doláru.

Spoločnosť chce pol percenta akcií (jednu miliardu) ponúknuť individuálnym investorom, teda saudským domácnostiam, a zostávajúce jedno percento akcií (dve miliardy) potom budú môcť nakúpiť  inštitucionálni investori. Medzi nimi aj subjekty z Číny alebo Ruska. Konečnú upisovaciu hodnotu akcií by Saudi Aramco malo zverejniť do piateho decembra tohto roku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno