Agentúra pre reguláciu a dohľad nad bankovým sektorom (BDDK) v nedeľu oznámila, že dôjde k obmedzeniu tureckých bánk v obchodovaní so zahraničnými menami.

Turecký bankový regulátor BDDK (Bankacılık Düzenleme vo Denetleme Kuruma) sprísnila peňažným ústavom podmienky pre obchodovanie so zahraničnými menami. Swapy, forwardy aj spotové obchody so zahraničnými subjektmi môžu odteraz dosahovať maximálne desať percent základného imania konkrétnej banky.

Doterajší limit 25 percent bol pritom nastavený len pred rokom a pol. Podľa BDDK bude dodržiavanie tejto hranice kontrolované denne a transakcie, ktoré limit presiahnu, nebudú vysporiadané, kým novú reguláciu nesplnia.

Ide o ďalšie sprísnenie bankovej regulácie v Turecku počas pár dní. Vo štvrtok totiž agentúra BDDK oznámila, že nová banková legislatíva bude obsahovať sankcie za manipuláciu s finančnými trhmi a zvýšenie už existujúcich postihov za iné druhy ich ovplyvňovania. Zákon navyše prizná tureckej centrálnej banke stanovovať poplatky za bankové transakcie. Návrh príslušného zákona už leží v tureckom parlamente, ktorý sa ním bude v najbližšej dobe zaoberať.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno