Americký dolár poslal euro na najnižšiu úroveň za niekoľko posledných mesiacov. Investori totiž veria, že hospodárstvo USA odolá dopadom epidémie koronavírusu. Dôveru podporila aj nedávna dáta z trhu práce.

Hneď niekoľko faktorov spôsobilo, že dolár je voči euru a ďalším hlavným svetovým menám najsilnejšie za niekoľko posledných mesiacov. Predovšetkým ide o to, že ekonomika USA je v dobrej kondícii, čo potvrdila nedávne dáta z tamojšieho trhu práce. Počet zamestnaných Američanov sa totiž v januári zvýšil o 225 tisíc zatiaľ, čo konsenzus analytikov bol zhruba o 60 tisíc novo zamestnaných nižší.

To vlialo investorom optimizmus do žíl, a tí tak očakávajú, že vplyv možno kulminujúcej epidémia nového typu koronavírusu na americké hospodárstvo bude zanedbateľný. Svoju úlohu zohral aj návrh federálneho rozpočtu na budúci fiškálny rok, do ktorého Donald Trump premietol opatrenia, ktoré by mali americkej ekonomike prospieť. Ide najmä o posilnenie výdavkov na obranu alebo úsporné opatrenia v sociálnej oblasti.

Aktuálne nájomník Bieleho domu však doláru pomohol aj tým, že ustál kongresové hlasovanie o podaní ústavnej žaloby. Donald Trump tým opäť o niečo zvýšil svoje šance na znovuzvolenie do prezidentskej funkcie. Keď pred tromi rokmi stál na čele USA prvýkrát, trhy to prijali pozitívne.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno