Technický panel OPEC + odporúča znížiť ťažbu ropy viac, než sa čakalo

ropa, cena ropy, brent

Poradný zbor skupiny Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a Ruska odporučil znížiť ťažbu ropy o 600 tisíc barelov denne. Finálne rozhodnutie padne po tom, čo svoju pozíciu zaujme práve Rusko.

Skupina OPEC + (teda OPEC a Rusko) si od prípadného súhlasu s navrhnutým odporúčaním sľubuje prinajmenšom zastavenie poklesu ceny čierneho zlata spôsobené obavami z ekonomických dopadov epidémie koronavírusu. Kvôli nákaze sa zvyšuje pravdepodobnosť ďalšieho spomalenia čínskej ekonomiky, a tým pádom aj poklesu dopytu po rope a následného poklesu jej ceny.

„Odporúčanie je znížiť ťažbu o 600 tisíc barelov denne. Rusko si však vyžiadalo viac času na rozmyslenie, “ uviedol pre agentúru Reuters zdroj blízky skupine OPEC. Iný zdroj zase zmienil, že ak bude návrh odsúhlasený, obmedzenie ťažby začne platiť okamžite a potrvá prinajmenšom do júna.

Pôvodne sa očakával návrh na zníženie ťažby len o 500 tisíc barelov denne. Aktuálny návrh je však reflexiou očakávaného návratu líbyjskej ropy na trh a tiež predpokladaný pokles dopytu po čiernom zlate. Finálne rozhodnutie by malo padnúť koncom budúceho týždňa, kedy sa v rámci OPEC + stretnú ministri energetiky členských krajín skupiny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno