Cenová hladina sa v máji v Turecku zvýšila medziročne o 73,5 percenta. Miera inflácie je tak v tejto krajine najvyššia za posledných 23 rokov. Vyplýva to z údajov tureckého štatistického úradu. Okrem energií sa inflácia najviac prejavuje pri potravinách, ktoré počas jediného roka zdraželi takmer na dvojnásobok. Presnejšie o 91,6 percenta.

Inflácia naďalej rastie, Turecko nie je výnimkou

Podľa expertov však Turecko čakajú ešte horšie časy, pretože inflácia ďalej porastie. Do rastu cenovej hladiny sa popri zdražovaní energií alebo problémov dodávateľských reťazcov premieta predovšetkým politika tureckej centrálnej banky, ktorá pôsobí proinflačne.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan totiž vlani na jar nechal prepustiť tých členov vedenia centrálnej banky, ktorí kritizovali jeho odporúčania, aby banka namiesto zvyšovania úrokových sadzieb robila pravý opak. Turecká centrálna banka tak počas dvoch rokov mala už štyroch rôznych guvernérov. Erdogan banke naordinoval politiku slabej líry, ktorá má podporovať export. Lenže slabá líra predražuje aj dovoz, čo infláciu podnecuje.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno