Tokijská burza spevnila, Hong Kong naopak v mierne negatívnom pásme

nikkei

Pondelkovým šampiónom v ázijskom regióne sa stala burza v Tokiu. Jej hlavný index Hang Seng posilnil o 1,7 percenta, zatiaľ čo hongkonská burza mierne oslabovala.

Investori v Tokiu pozitívne reagovali na správy, podľa ktorých by mal byť čoskoro v celom Japonsku odvolaný núdzový stav kvôli pandémii koroanvírusu. Hlavný index Nikkei posilnil o 1,7 percenta. Prijaté japonské protiepidemické opatrenia začali uvoľňovať už skôr, ale núdzový stav doteraz v krajine pretrvával. Dočasná bilancia japonského boja s koronavírusom má viac ako 16 tisíc potvrdených prípadov nákazy a asi 820 úmrtí v súvislosti s chorobou Covid-19.

Naproti tomu nepriaznivý politický vývoj v Hong Kongu spôsobil, že tamojšie akcie sotva udržali nulovú zmenu oproti predchádzajúcemu obchodnému dňu. Čína sa totiž pokúsila presadiť zákon o národnej bezpečnosti, ktorý by sa vzťahoval aj na územie Hong Kongu. To je v rozpore s ustanovením, podľa ktorého prešla bývalá britská kolónia pod správu Číny, avšak aj naďalej má platiť princíp jednej krajiny a dvoch systémov. Obyvatelia Hong Kongu vyšli do ulíc, aby proti zákonu protestovali. Spojené štáty uvažujú, že proti Číne uvalia sankcie, ak sa spomínaný zákon skutočne presadí.