Tokijská burza spevnila, Hong Kong naopak v mierne negatívnom pásme

nikkei

Pondelkovým šampiónom v ázijskom regióne sa stala burza v Tokiu. Jej hlavný index Hang Seng posilnil o 1,7 percenta, zatiaľ čo hongkonská burza mierne oslabovala.

Investori v Tokiu pozitívne reagovali na správy, podľa ktorých by mal byť čoskoro v celom Japonsku odvolaný núdzový stav kvôli pandémii koroanvírusu. Hlavný index Nikkei posilnil o 1,7 percenta. Prijaté japonské protiepidemické opatrenia začali uvoľňovať už skôr, ale núdzový stav doteraz v krajine pretrvával. Dočasná bilancia japonského boja s koronavírusom má viac ako 16 tisíc potvrdených prípadov nákazy a asi 820 úmrtí v súvislosti s chorobou Covid-19.

Naproti tomu nepriaznivý politický vývoj v Hong Kongu spôsobil, že tamojšie akcie sotva udržali nulovú zmenu oproti predchádzajúcemu obchodnému dňu. Čína sa totiž pokúsila presadiť zákon o národnej bezpečnosti, ktorý by sa vzťahoval aj na územie Hong Kongu. To je v rozpore s ustanovením, podľa ktorého prešla bývalá britská kolónia pod správu Číny, avšak aj naďalej má platiť princíp jednej krajiny a dvoch systémov. Obyvatelia Hong Kongu vyšli do ulíc, aby proti zákonu protestovali. Spojené štáty uvažujú, že proti Číne uvalia sankcie, ak sa spomínaný zákon skutočne presadí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno